درباره ما

پیروان آیین بهائی از بدو پیدایش این آیین در ایران همواره در این کشور با آزار، سرکوب و محدودیت‌های اجتماعی و اقتصادی روبرو بوده‌اند. هرچند دیانت بهائی با وجود این مخالفت‌ها به نشو و نمای خود ادامه داده و اکنون در بیش از صد هزار نقطه در اکثر کشورها و ممالک عالم استقرار یافته است، باورمندان به دین بهائی در کشور زادگاهش همچنان در معرض آزار و ستم قرار دارند.

این آزار و سرکوب در شکل‌های مختلفی چون کشتارهای وسیع، حبس، تبعید و محرومیت‌های اجتماعی بر جامعه بهائی اعمال شده است، فصل مشترک تمام این اقدامات همواره نفرت‌پراکنی و استفاده از تهمت‌های بی‌اساس علیه بهائیان و تحریف تاریخ و ماهیت آئین بهائی و آموزه‌های آن بوده است. حکومت با اشاعۀ چنین دروغ‌ها و اتهاماتی علیه بهائیان و اعتقاداتشان سعی دارد به موازات افزایش همدردی و حمایت ایرانیان از هموطنان بهائی‌شان، ذهن میلیون‌ها ایرانی را هدف قرار دهد و با «دگرسازی» و «نا انسان‌سازی» بهائیان، نه تنها سرکوب آنان را توجیه و تشدید کند، بلکه جامعه را به سکوت و حتی همراهی دعوت نماید.

هدف دیگر چنین کارزارهایی جلوگیری از آشنا شدن ایرانیان با دیدگاه‌های دیانت بهائی است. هرچند بهائیان قربانیان اصلی چنین کارزارهایی هستند ولی آنچه قابل انکار نیست آن است که آیین بهائی بخشی از تاریخ معاصر ایران بوده که به‌عنوان یک دین و جنبش اجتماعی بومی، راهکارهایی را برای حل معضلات و اعتلای ایران ارائه می‌دهد. کارزارهای ضد بهائی با اشاعه فرهنگ دروغ و نفرت پراکنی، نه تنها سعی در تحریف تاریخ این سرزمین و واژگون جلوه دادن اهداف این آیین و تیره کردن اذهان ایرانیان نسبت به آن دارند، بلکه با اعمال محدودیت بر فعالیت‌های اجتماعی بهائیان، جامعه را از مشارکت فعال‌تر آنها در راه اعتلای کشور ایران محروم می‌سازند.

اتهامات و دروغ پردازی بر ضد بهائیان طیف وسیع و متنوعی از موضوعات را شامل می‌شود؛ از ضد اسلام جلوه دادن اعتقادات بهائی تا ضدیت داشتن بهائیان با منافع ایران؛ اتهامات بی اساسی که با توجه به شرایط تاریخی و یا بر اساس اهداف و منافع برخی از علما و حاکمان کشور در هر زمان از جانب آنان و در همکاری با هم علیه بهائیان مطرح و منتشر شده است.

در حال حاضر، کارزارهای نفرت پراکنی که از جانب حکومت برنامه ریزی و حمایت می‌شوند، در قالب‌های مختلف رسانه‌ای مانند تلویزیون، رادیو، منابر، روزنامه‌ها، وب‌سایت‌ها، رسانه‌های اجتماعی مجازی، کتاب‌ها ، مقالات، سمینارهای آموزشی، نمایشگاه‌ها، توزیع برگه‌های تبلیغاتی و حتی دیوارنویسی، بر ضد بهائیان اطلاعات غلط و تهمت‌های دروغ منتشر می‌کنند. این کارزارها در سالهای اخیر افزایش چشمگیری داشته‌اند. تنها بین سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ بیش از صدها هزار مطلب بهائی ستیزانه توسط صدها وبسایت و حسابهای کاربری شبکه‌های اجتماعی به صورت سیستماتیک و پیوسته تولید و منتشر شده است. همچنین از اوایل سال ۲۰۲۱ کارزار نفرت‌پراکنی و پروپاگاندای حکومت به مراحل جدیدی وارد شده و پیچیدگی و میزان آن به شدت افزایش یافته است.

از آنجا که بهائیان ایران مدت‌هاست از دسترسی به رسانه‌های رسمی کشور محرومند، هرگز امکان پاسخ‌ گویی به دروغ‌ها و اتهاماتی را که در همین رسانه‌ها بر ضدشان منتشر می‌شود نداشته‌اند. بنابراین از یک سو آماج حملات و اتهامات گوناگون هستند و از دیگر سو درخواست‌هایشان برای استفاده از حق پاسخگویی نادیده گرفته می‌شود.

هدف از تأسیس این سایت، ارائه اطلاعات مستند از منابع مستقل در پاسخ به چنین اتهاماتی است تا مخاطبین با دسترسی مستقیم به منابع بیشتر، در مورد صدق یا کذب این اتهامات قضاوت نمایند. برای آشنایی بیشتر در مورد دیانت بهائی می توانید از طریق لینک‌های زیر به وب‌سایت‌های “جامعۀ جهانی بهائی” و “بهائیان ایران” مراجعه کنید.