بیانیه جامعه جهانی بهائی در تقدیر از حمایت روشنفکران ایرانی از جامعه بهائی ایران

[بیانیه جامعه جهانی بهائی در پاسخ به بیانیه روشنفکران ایرانی]

۲۷ بهمن ۱۳۸۷

۱۵ فوریه ۲۰۰۹

روشن‌فکران، فرهیختگان، صاحبان علم و قلم، ارباب جراید، فعّالان و هنرمندان ایرانی در سراسر گیتی

دوستان عزیز و محترم،

اخیرا جمعی از شما مروجان عدل و انصاف، حامیان آزاد اندیشی و دوستداران پیش رفت و ترقی در نامه‌ای سرگشاده نارضایتی و خشم خود را نسبت به بی‌عدالتی‌های وارده بر ایرانیان بهائی ابراز کرده پشتیبانی خود را برای احقاق حقوق هر ایرانی به گوش خاص و عام رسانده‌اید. این اقدام خردمندانه و روشن بینانه، نمایان‌گر روان پاک و اندیشه تابناک شما و یادآور پیش‌گامی نیاکان شما در دفاع از حقوق انسان در جهان باستان است. مطمئن هستیم که بسیاری از شهروندان روشن‌فکر و شریف ساکن ایران نیز در ابراز این احساسات متعالی با شما هم راه و مایل به اظهار علنی منویات قلبی خود هستند.

همان طور که مطلع هستید با تصویب و حمایت برخی از رهبران دینی و دولتی ایران در طی ۱۶۵ سال گذشته فعالیت‌های منظم و بدون وقفه‌ای برای ریشه‌کن کردن جامعه بهائی آن کشور مجری شده است. این فعالیت‌ها در حال حاضر نیز با شدتی بیش از پیش ادامه دارد. از آنجایی که بهائیان در چنین موقعیتی قادر به دفاع از حقوق حقه خود از طریق قوانین مملکتی نبوده‌اند به ناچار به جامعه بین‌المللی و نیز حمایت و خلوص نیت خیراندیشان و روشن‌فکران شجاع متوسل بوده و هستند. ولی یکی از سیاست‌های اساسی اتخاذ شده علیه‌شان این بوده است که با ایجاد جو فکری و اجتماعی مخصوص، نفوس منصف و مطلعی را که همیشه مایل بوده‌اند به اعانت بهائیان در آن سامان بر خیزند به هراس انداخته از این امر باز دارند. انتشار نامه سرگشاده شما گامی ارزنده در جهت از بین بردن این جو و پیش‌آهنگی امید‌بخش در راه اعلان بی‌زاری ایرانیان از تعصب و بیگانگی و پشتیبانی از وحدت و یگانگی است و هم چنین راهگشا و مشوق دیگران برای اقداماتی مشابه خواهد بود.

این منویات قلبی شما بزرگواران در این ایام که ۷ نفر رهبران جامعه بهائی ایران مورد اتهاماتی بی‌اساس و ناروا قرار گرفته‌اند موجب دل‌گرمی ما و مرهمی بر قول محزون هم‌وطنان بهائی شما است. از طرف بهائیان ایران و دیگر بهائیان جهان مراتب قدردانی و سپاس عمیق خود را برای این اقدام تاریخی تقدیم می‌داریم. آرزوی بهائیان ایرانی آن است که بتوانند دوش به دوش دیگر هم‌وطنان خود در راه ترقی و تعالی ایران و کسب جایگاهی محترم و شکوه‌مند برای این سرزمین باستانی در بین ملل عالم، کوشا باشند.

با تقدیم احترام، بانی دوگال

نماینده ارشد جامعه جهانی بهائی - نیویورک

این سند در وب‌سایت «خانه اسناد بهائی ستیزی در ایران» قابل دسترسی است.